Zabıta Amirliği

1-Zabıta Amirliğimiz, 1 adet Zabıta Amiri ve 2 adet Zabıta Memuru tarafından hizmet vermektedir.

 

3-Zabıta Amirliğimiz, Boğazlıyan Belediyesi sınırları içinde düzenin sağlanması, halkın sağlık ve huzurun korunması için yetkili organların aldıkları kararların uygulanması ve Belediye suçlarının işlenmesini önleyici tedbirlerin alınması, işlenen Belediye suçlarının takip edilmesi görevlerini de yerine getirmiştir.

 

4-Boğazlıyan Belediyesi Zabıta Amirliği, tüketiciyi korumak ve halkın sağlığına uygun olmayan yerleri gıda maddesi satanlara, fazla fiyat talep edenlere ve kaldırım işgal edenleri uyarmıştır. Belli sınırlar çerçevesinde bölgenin düzenini, halkın huzurunu gürültü ve gürültü kirliliği yapan seyyar satıcılar ve hurdacıların yüksek oranda bağırmasını engellemek amacıyla tüzük ve yönetmelikler ile kanunların öngördüğü çerçeve içinde çalışmalar yerine getirmiştir.

 

5-Boğazlıyan Belediyesi sınırları içerisinde kurulan halk pazarında etiket, tartı aletleri ve AB uyum yasasına göre hareket edilerek İlçe Sağlık Memuru ve İlçe Tarım Memurlarına yardım ederek halkın rahat ve huzurlu alış veriş yapabilmesi için elinden gelen görevi üstlenmiştir. Perakende olarak satışa sunulan mal ve hizmetlerin şatış yerlerinde 4077 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanununa uygun olarak etiketlendirilmesi ve denetlenmesi yapılmıştır.

 

6-İlçemiz Boğazlıyan Belediyesi sınırları içerisinde bulunan ve İç Anadolu’nun en büyük hayvan pazarına sahiptir. Bu sebeple hayvanların giriş ve çıkışları Veteriner kontrolüyle sağlanmaktadır. Zabıta Memurlarımız gece 02:00-10:00 saatleri arasında Pazar içi denetimini ve düzenini sağlamıştır.

 

7-Boğazlıyan Belediyesi Zabıta Amirliği Zabıta ekipleri şehir içi trafik akışını düzenleyerek ilçe halkının daha sakin şekilde çarşı merkezinde yaya olarak güvenli bir şekilde dolaşma imkanı sağlamıştır.

 

8-Zabıta Amirliğimiz özellikle Cuma günleri Zabıta Ekibi oluşturarak ilçemizde dilenmeye gelen dilencileri genellikle çarşı içi ve cami önlerinden toplayarak gerekli cezai işlemler yapılmıştır.

 

11-Zabıta Amirliği özellikle dini ve resmi günlerde tüm personeli ile 24 saat görevli olup, vatandaşlarımızın mağdur olmamalarını sağlamak için üzerine düşen görevi yerine getirmektedir.

 

16-İlçemiz köylerinden ve ilçe merkezinden taşımalı olarak okullara öğrenci getiren servislere Okul Servisi Özel İzin Belgesi verilerek öğrencilerin kontrollü ve güvenli bir şekilde okullara geliş ve gidişleri tarafımızdan sağlanmaktadır.

 

17-İlçemizde faaliyet gösteren ekmek fırınları günlük denetlenerek eksik gramaj ekmek çıkaranların gerekli cezai işlemler uygulanmıştır.

 

18–4207 sayılı tütün ve tütün mamülleri ve zararlarının önlenmesine dair kanun uygulamalarını izleme ve değerlendirme ekibi olarak 2 zabıta memurumuz ay içerisinde rutin denetim ve kontrollerini yapmaktadır.